Alanında Uzman Psikologlar

İletişim Talebi
Telif İsteyin

Panik Atak Tedavisi Korkuları Yener

Aybros Psikoloji, çözüm odaklı panik atak tedavisi hizmetinde kullandığı yöntemlerle panik atağı engellemek veya azaltmak konusunda en doğru tercihtir. Korkuları yenen ve kontrol altına alabilen yöntemlerimiz, güçlü hissetmenizi ve özgüveninizi kazanmasını sağlar.

Panik Atak Tedavisi

 

Panik atak, yani yoğun kaygı hissi tedavisi, öncelikli olarak psikoterapi ve ilaçlarla yapılan bir prosedürdür.

Panik Atak Tedavisi Korkuları Yener

 

Aybros Psikoloji, çözüm odaklı panik atak tedavisi hizmetinde kullandığı yöntemlerle panik atağı engellemek veya azaltmak konusunda en doğru tercihtir. Korkuları yenen ve kontrol altına alabilen yöntemlerimiz, güçlü hissetmenizi ve özgüveninizi kazanmasını sağlar.

 

Ankara Çocuk Psikoloğu ile Sağlıklı Nesiller

 

Aybros Psikoloji, psikoloji ve pedagojinin en etkili yönlerini birleştiren en iyi Ankara Çocuk Psikoloğu hizmeti sunar. Sorunlu olduğu kadar sorunu olmayan çocuk ve ergenlerin de en sağlıklı biçimde gelişmesini sağlamayı amaçlayan merkezimiz, fiziksel, zihinsel, sosyal, duygusal ve ahlaki açıdan çocukların durumlarını daha sağlıklı hale getirilmesinde en başarılı çözümler sunar. Çocukların psikolojileri her zaman yetişkinlerinkinden farklı olmuştur.

Bununla birlikte, psikolojik durum ve sorunlar da, bir çocuktan diğerine farklılık gösterebilir. Çocuk psikolojisinde karşılaşılan sorunların tedavisi, zamanında yapılmadığı takdirde gelecekte bu sorunlar daha da büyüyebilir. Sorunların büyümesi demek, işlevselliğin çok daha fazla zarar göreceği anlamına gelir.  Depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, davranış bozuklukları gibi duygusal ve davranışsal sorunlar en fazla rastlanan sorunlardır.

Okula gitmekte zorluk çekme, okul fobisi, okul içindeki sosyal sorunlar, uyumsuzluk, başarısızlık gibi sorunlar, aile içindeki çatışmalar, fakirlik, boşanma, abusif davranışlar, istismar, psikolojik ve fiziksel şiddet, kişilik bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu, öz güven eksikliği, sosyal izolasyon, cinsiyet kimliği, konuşma ile öğrenme sorunları, beslenme bozuklukları, kötü alışkanlıklar,  disleksi, otizm, öfke kontrolsüzlüğü, kıskançlık gibi sorunlar da yaygın sorunlar arasındadır.

Merkezimiz, daima yaş ve ihtiyaca yönelik yaklaşımlar sergilemektedir. Psikoterapi, bilişsel terapi, oyun terapisi, sanat, çizim ve yazma terapisi, aile terapisi ve sosyal beceri teorisi yaklaşımlarımızdan birkaçıdır. Merkezimiz, tedavi planını çocuk ve ebeveynin ihtiyacına uygun şekilde oluşturur. Tedavi ve terapi sürecinde sürekli olarak çocuğu gözlemleyen merkezimiz, aileler tarafından da bunun yapılması gerektiğini vurgular.

Çocuktaki psikolojik sorunların kaynağı, tarafımızdan detaylı olarak incelenir. Etkili bir psikopedagoji uygulanan merkezimizde uygun tedavi yöntemleriyle sağlıklı nesiller yetişmesi sağlanır. Tedaviler uzmanlarımız tarafından her zaman uygun bir şekilde yürütülmektedir. Aybros Psikoloji, Ankara çocuk psikoloğu hizmetinde ebeveynler ile işbirliği içinde olunması konusunda fazlasıyla hassas davranmaktadır. Bu nedenle, merkezimizde ailelerle çalışma fırsatları sunulur.

Tavsiye Edilen Panik Atak Tedavisi

 

Bazen birkaç dakika süren ani kaygı nöbetleri ve bunaltıcı korkular ortaya çıkabilmektedir. Kalp hızlı bir şekilde çarpar, Kişi terlemeye başladığını ve nefes alamadığını veya düzgün düşünemeyeceğini hisseder. Bu saldırılar, belirgin bir tetikleyici olmadan öngörülemeyen zamanlarda meydana geliyor ve herhangi bir zamanda başka bir saldırı olabileceği konusunda endişelere neden oluyorsa panik atak durumu kaçınılmazdır.

Tedavi edilmeyen bir panik atak sorunu, kişinin yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. İyi haber, panik atak sorununun tedavi edilebilir olmasıdır. Merkezimiz, tavsiye edilen panik atak tedavisi uygulayan bir merkezdir. Panik atak belirtileri ve nasıl yardım bulunacağı hakkında daha fazla bilgi edinilmesi şarttır. Ani ve aşırı bir şekilde ortaya çıkan, korkutucu ve rahatsız edici fiziksel veya duygusal belirtileri olan panik atağın belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

 • Nefes darlığı
 • Hızlı kalp atışı
 • Terleme
 • Titreme
 • Mide bulantısı
 • Göğüs ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Korku, panik veya ölüm korkusu

Ankara Önerilen Panik Atak Tedavisi

 

Genellikle, beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan panik atak,  kısa sürebilen bir durum olsa da, bazen birkaç dakikadan daha uzun sürebildiği görülebilmektedir. Kişinin hayatını ciddi şekilde etkileyen panik atak, Ankara önerilen panik atak merkezimizde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Uygun tedavi yöntemlerimiz sayesinde semptomlar, büyük oranda azaltılabilmekte veya yok edilebilmektedir.   

Merkezimiz, panik atak sorununun kişiyi kontrol etmesine izin vermemek için her hastaya uygun bir tedavi planı geliştirmektedir. Panik atak belirtileri, tehlikeli olmasa bile tehlikeli korkutucu olabilir.  Panik atak, genellikle gençliğin sonlarında veya yetişkinliğin başlarında başlar. Kadınların panik atak geliştirme olasılığı, erkeklerden daha fazladır. Panik atakların ortaya çıkış süresi, günde birkaç kez veya nadiren yılda birkaç kez ortaya çıkabilir.

Ankara En İyi Panik Atak Tedavisi

 

Panik atak sorununda Ankara en iyi panik atak tedavisi uygulayan merkezimizin yöntemlerinin başında, panik atakların nedenlerini ve nasıl yönetilebileceğinin anlaşılması için kullanılan psikoterapi yer almaktadır. Psikoterapide, kognitif davranış terapisi ya da duygusal uyum terapisi panik atak nedenlerini ve nasıl yönetebileceğinin en iyi şekilde anlaşılması için kullanılabilmektedir.

Farmakolojik, yani ilaçla tedavi yöntemi de, panik atak oluşmasını engellemede veya azaltmada kullanılan bir başka yöntemdir. Antidepresanlar, benzodiazepinler ve beta-blokerler bu tedavi yöntemi içinde yer almaktadır.  Sağlıklı beslenme, egzersiz, yeterli dinlenme ve uyku düzeni de panik atakların oluşmasını azaltabilmektedir. Meditasyon ve yoga ile rahatlama teknikleri de kullanılan yöntemler arasında sayılabilir.

Panik Atak Tedavisi Seans Ücretleri

 

Her kişinin durumu ve ihtiyacı farklıdır, bu yüzden her kişide etkili olabilen tedavi yöntemi farklı olabilmektedir. Merkezimiz, en uygun tedavi yöntemini belirlemede uzman bir merkezdir. Panik atak semptomları, her kişide farklılık gösterebileceği gibi bir kişide farklı zamanlarda farklı semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Stresli bir durumda ortaya  huzursuzluk, hızlı nefes alma gibi semptomlar meydana gelebilir.

Araştırmacılar, beynin çeşitli bölümlerinin ve belirli biyolojik süreçlerin korku ve kaygıda çok önemli bir rol oynayabileceğini bulmuşlardır. Bazı araştırmacılar, panik atakların, vücudumuzun tipik hayatta kalma içgüdülerinin ya çok sık, çok güçlü ya da ikisinin bir kombinasyonu halinde aktif olduğu yanlış alarmlar gibi olduğunu düşünmektedir.

Panik atağın sallanma, titreme veya kas gerginliği, yönünü şaşırmış hissetmek, göğüs ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, hızlı ve düzensiz kalp atışları, ağız kuruluğu gibi semptomları bulunmaktadır. Görülen diğer semptomlar ise şunlardır:

 • Nefes darlığı nefes almakta zorluk hissi
 • Terlemek
 • Baş dönmesi
 • Korku, panik, endişe, ölüm korkusu,
 • Öfke
 • Utanç,
 • Suçluluk
 • Depresyon, hayal kırıklığı,
 • Yalnızlık, güçsüzlük, boşluk duygusu gibi duygusal semptomlar

En etkili yöntemler, psikoterapi ve ilaç tedavisidir. Psikoterapi, konuşma terapisi olarak da adlandırılır.  Psikoterapi, panik atağı anlamanıza ve bunlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmenize yardımcı olur. Psikoterapi yöntemleri içinde en yaygın olanı kognitif davranışçı veya bilişsel davranışçı terapidir. Kişi, bu terapide panik ataklarının nedenlerini keşfetmekte ve nasıl yönetebileceği hakkında bilgi edinmektedir.

Bu terapi, kişinin panik ataklarına karşı duygusal reaksiyonlarını azaltmayı öğretir. Bu psikoterapi türünde, panik semptomlarının tehlikeli olmadığını kişi kendi deneyimleriyle öğrenir. Merkezimizin uzman terapistleri, panik atak semptomlarının güvenli ve aşamalı olarak atlatılmasına yardımcı olmaktadır. İlaç tedavisindeyse antidepresanlar, panik atakların neden olduğu duygusal belirtileri azaltır. Benzodiazepinler, kişiyi rahatlatarak panik atak sırasında oluşan fizyolojik belirtileri hafifletir.

 

SSRI ve SNRI antidepresanlar, genellikle depresyonu tedavi etmek için kullanılır, ancak panik atak semptomlarının tedavisine de yardımcı olabilirler. İşe yaramaya başlamaları, birkaç hafta sürebilir. Fakat ilaçlar, mide bulantısı, baş ağrısı, ya da uyku güçlüğü gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler, özellikle doz düşük başlarsa ve zamanla yavaşça artırılırsa, genellikle ciddi değildir. Yaşayabileceğiniz herhangi bir yan etki hakkında sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir.

 

Panik atak sorununun nedenleri ve etkileri farklıdır, bu nedenle kişiye özel bir tedavi planı oluşturulur. Panik atak üzerinde, birtakım fizyolojik problemler kalp rahatsızlıkları, tiroid bezi problemleri, astım gibi sağlık sorunları rol oynayabilmektedir. Beyindeki kimyasal dengesizlikler ile bazı ilaçlar da, panik atakların ortaya çıkmasına neden olabilir. Panik atak, birçok faktörün bir arada etkisi ile ortaya çıkabilmektedir. Genetik yatkınlık, stres ve travma bunlar arasındadır.

 

Panik atakların sebepleri belirlenmeden önce hastanın tüm sağlık durumu ve geçmişi, çok iyi değerlendirilmektedir. Merkezimizin panik atak tedavisi seans ücretleri, tedavi süresi ve tedavi yöntemine bağlıdır. Bununla birlikte, tedaviye başlanmasındaki zaman dilimi de, ücretler üzerinde etkilidir. Panik atak belirtilerinin birkaç hafta içinde azalmaktadır ve genellikle semptomlar, birkaç ay içinde önemli ölçüde azalarak kaybolur.

 

Panik Atak Tedavisi Sık Karşılaşılan Problemler

 

Panik atak tedavisinde çoğu kişi, tedaviye katılmakta isteksiz olabilmektedir ve bu durum, panik atak tedavisi sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Panik atak nedenlerinin, kişiye özel olması yüzünden tedavi süresi de kişiye özeldir. Bu yüzden, süresi uzun olan tedavilerde sürecin uzunluğu göz korkutabilmektedir. Ağız kuruluğu, baş ağrısı, uyku bozukluğu gibi ilaç tedavisinin yan etkileri ve tedaviye yanıt vermeme de sık karşılaşılan problemlerdendir.

Panik atak veya panik bozukluğu ile mücadele eden kendinize veya sevdiğiniz birine yardım etmenin iyi bir yolu bilgi aramaktır. Araştırın, tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinin ve güncel araştırmaları takip edin. Panik atak belirtileri yaşıyorsanız, endişenizi dile getirmek ve destek konusunda merkezimize güvenebilirsiniz.

 

 

 

- Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

- Bize Yazın

Success! Your message has been sent to us.
Error! There was an error sending your message.