Alanında Uzman Psikologlar

İletişim Talebi
Telif İsteyin

En İyi Aile Terapisi ve Danışmanlığı

Aybros Psikoloji, en iyi aile terapisi ve danışmanlığı hizmetiyle ailelere günlük olarak karşılaştıkları zorlukları rahatça çözebileceklerini hissettikleri destekleyici ve besleyici bir ortam sağlamayı amaçlamaktadır. Merkezimiz her yaştan birey, çift ve aile için en uygun terapi hizmetleri sunar.

Aile Terapisi ve Danışmanlığı

 

Aile terapisi ve danışmanlığı, aile üyelerinin birbirlerini daha iyi anlamalarına, sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olan bir psikoterapi türüdür.

 

En İyi Aile Terapisi ve Danışmanlığı

 

Aybros Psikoloji, en iyi aile terapisi ve danışmanlığı hizmetiyle ailelere günlük olarak karşılaştıkları zorlukları rahatça çözebileceklerini hissettikleri destekleyici ve besleyici bir ortam sağlamayı amaçlamaktadır. Merkezimiz her yaştan birey, çift ve aile için en uygun terapi hizmetleri sunar.

 

Çözüm Odaklı Ankara Çocuk Psikoloğu

 

Çocuk psikolojisi, çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleri ile ilgilenen bir alandır. Merkezimizin Ankara çocuk psikoloğu hizmeti, çocukların davranışlarını, duygularını ve düşüncelerini anlamaya ve çocukların gelişimini desteklemeye yönelik hizmetler sunar. Bu hizmetler arasında çocukların zihinsel sağlıklarının değerlendirilmesi, öğrenme ve davranış sorunlarının tedavisi, aile danışmanlığı ve çocuklar için terapiler gibi hizmetler yer almaktadır.

 

Çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmış programlar sunan Ankara çocuk psikoloğu, farklı yaş gruplarındaki çocukların zihinsel, duygusal, bilişsel, ahlaki, fiziksel, sosyal gelişimleri ve sorunlarıyla ilgilenir. Sorunlu çocuklarda tedavi yöntemleri, yaş, sorun ve ihtiyaca göre değişebilmektedir. Merkezimizin ve çocuk psikologlarımızın ele aldığı sorunlardan birkaçı ise şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Çocukların öğrenme ve konsantrasyon sorunları,
 • Okul problemleri, okul fobisi
 • Davranış sorunları
 • Konuşma bozuklukları
 • Sosyal beceri eksiklikleri
 • Öfke kontrolü eksikliği ve öfke nöbetleri
 • Otizm
 • Saldırganlık
 • Dikkat eksikliği
 • Kendine güven eksikliği
 • Kaygı, anksiyete ve depresyon gibi duygusal sorunlar
 • Aile içi çatışmalar
 • Cinsel istismar veya şiddet gibi travmatik deneyimler
 • Çocukların fiziksel, zihinsel veya dil engellilikleri
 • Cinsel kimlik veya cinsiyet konularında sorunlar
 • Kekemelik
 • Tırnak yeme
 • Parmak emme
 • Alt ıslatma
 • Yeme bozuklukları
 • Yalancılık
 • Hırsızlık
 • Hiperaktivite

 

Yaş, sorun ve ihtiyaca göre değişebilmekte olan tedavi yöntemlerinin başında terapi gelmektedir.

Terapi, çocuklarla birebir görüşmeler yaparak onların duygusal, davranışsal ve zihinsel sorunlarını anlamaya ve çözmeye çalışmaktır. Bu terapiler arasında; çocukların kendilerini ifade etmelerine ve duygusal problemlerini çözmelerine yardımcı olmak için kullanılan kognitif davranışçı terapi, çocukların travmatik deneyimleri ile başa çıkmak için kullanılan travma odaklı terapi gibi terapiler yer almaktadır.

 

Aile terapisi, kullanılan bir başka yöntemdir. Çocukların sorunlarının kaynağının aile içinde olabileceği düşünüldüğünde, çocuk psikologları aile üyeleri ile birlikte çalışarak aile içi çatışmaları çözüme ulaştırmaya çalışır. Aynı zamanda, çocukların fiziksel, zihinsel veya dil engellilikleri olabileceği düşünüldüğünde çocuk psikologlarımız, çocukların medikal tedaviye ihtiyacı olabileceğini değerlendirir ve gerekli olduğunda çocukları diğer sağlık profesyonellerine yönlendirir.

 

Eğitim yönteminde, çocukların öğrenme ve davranış sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için öğrenme teknikleri ve davranış yönetimi gibi eğitim programları sunulur. Çocuk psikolojisinde birçok farklı yaklaşım mevcuttur. Yaygın olan yaklaşımlardan biri, kognitif davranışçı yaklaşımdır. Bu yaklaşım, çocukların düşünceleri, duyguları ve davranışları arasındaki ilişkiyi inceler. Çocukların düşüncelerini ve duygularını anlamak ve değiştirmek için kullanılan teknikler arasında, öğrenme teknikleri, davranış yönetimi ve terapi yer alır.

 

Sosyal-kesitsel yaklaşım, çocukların aile, okul, arkadaşlar gibi sosyal çevreleri ve ekonomik, kültürel gibi çevresel faktörlerin çocukların gelişimleri üzerindeki etkilerini inceler. Çocukların sosyal çevrelerinde değişiklikler yaparak çocukların sorunlarını çözmeye çalışır. Psikoanalitik yaklaşım, çocukların duygusal ve davranış sorunlarının kökenlerini, çocuğun bilinçaltında gizli olan duygusal travmalar ve korkulara dayandırdığını varsayar.

 

Bu yaklaşım çocukların travmalarını araştırmak ve çocukların duygusal problemlerini çözmek için terapi kullanır. Sistemler yaklaşımı, çocukların sorunlarının, çocuğun içinde bulunduğu sosyal veya aile içi sistemlerle ilişkili olduğunu varsayan bir yaklaşımdır. Çocuğun sorunlarını çözmek için aile veya çevre ile birlikte çalışmayı tercih eder. Kültürel ve etnik faktörlerin çocukların gelişimleri üzerinde etkilerini de etnososyal yaklaşım incelemektedir.

 

Çocukların sorunlarının çözümü için aile ve sosyal çevre ile işbirliği yapmanın önemini asla göz ardı etmeyen merkezimiz, aile ve sosyal çevre ile işbirliği yaparak çocuğun ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasını sağlar. Bütçe dostu hizmetler sunan merkezimizin Ankara Çocuk Psikoloğu fiyatları, tedavi yöntemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Terapi seanslarının yanı sıra psikologlarımız, aile terapisi, eğitim programları gibi farklı amaçlar sunabilir. Bu hizmetler için farklı fiyatlar talep edilebilir.

Tavsiye Edilen Aile Terapisi ve Danışmanlığı

 

Aile terapisi, bir grup terapi yöntemi olarak aile üyelerinin birlikte çalışmasını sağlar. Bu tür terapilerde, tavsiye edilen aile terapisi ve danışmanlığı hizmeti sunan Aybros Psikoloji, genellikle aile içi iletişim sorunları, çocukların davranış sorunları, boşanma, kayıp veya yitirilen bir sevdikleri için yas veya bireylerin kişisel sorunları gibi konuları ele almaktadır. Aile terapisi, aile üyelerinin kendileri ve diğerleri hakkında daha fazla anlayış kazanmalarına ve birbirleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olur.

 

Danışmanlık hizmetimiz ise, kişilerin kişisel veya profesyonel sorunlarını çözmek için bir danışmanla çalışmasıdır. Danışmanlık; kişinin kendine, başkalarına ve hayatına yönelik duygusal, düşünsel ve davranışsal sorunlarını ele almasına ve çözmesine yardımcı olur. Aile terapisi, bir tür grup psikoterapisidir. Aile terapisinde aile, birbirini önemseyen ve kendilerine aile diyen bir grup insan olarak tanımlanır.

Bu tür bir terapi, aileler kendilerini bunalmış, üzgün ve kızgın hissettiklerinde ve sorunlar baş gösterdiğinde, yollarında nasıl ilerleyeceklerinden emin olmadıklarında veya aynı zararlı davranışlar defalarca tekrarladığında yardımcı olabilmektedir. Bir aile hastalık, akıl sağlığı, alkol ve madde kullanımı sorunları, işsizlik, taşınma, yaşlanma, şiddet, boşanma, travma, ölüm ve yas ile ilişkili sorunlarla uğraşıyorsa, aile terapisi hizmetimiz en iyi şekilde yardımcı olmaktadır.

 

Ankara Önerilen Aile Terapisi ve Danışmanlığı

 

Aile terapisi, aile üyelerinin birbirlerini anlamalarına ve güvenli bir alanda zor duyguların üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Bu terapi türünde merkezimiz, Ankara önerilen aile terapisi ve danışmanlığı hizmetinde aile üyeleri arasındaki etkileşimleri ve iletişimi geliştirmeye odaklanır. Genellikle aile bir kişinin sorunlarına katkıda bulunduğunda veya bir kişinin sorunları diğer aile üyelerini etkilediğinde kullanılır.

Her insan desteklendiğini hissettiğinde ve güçlü yönleri üzerinde çalışıldığında, ilişkilerde ve yaşamlarında olumlu değişiklikler olur. Aile terapistlerimiz, her bir aile üyesinin umutları ve sorunları hakkında onlarla konuşur. Bununla birlikte, herkesi deneyimleri hakkında konuşmaya ve birbirini dinlemeye teşvik eder. Herkesin birbirini anlaması için her bir kişinin inançlarını, değerlerini, ihtiyaçlarını, umutlarını ve varsayımlarını açıklığa kavuşturur.

Aybros Psikoloji, uzman ekibiyle ailelerin birbirlerini suçlamayı bırakmalarına ve olumlu değişiklikler yapmak için herkesin birlikte nasıl çalışabileceğini keşfetmeye başlamalarına yardımcı olur. İnsanların sözlerinin ve davranışlarının, ailenin diğer üyeleri üzerindeki etkisini anlamalarını sağlar. Aileleri, kendi hedefleri doğrultusunda destekleyen merkezimiz, sorunları keşfetmede ve çözüm üretmede birkaç farklı yaklaşımı duruma göre birlikte de kullanabilmektedir.

Ankara En İyi Aile Terapisi ve Danışmanlığı

 

Bilişsel davranışçı terapi, psikoeğitim, sorunları tanımlamayı ve pratik çözümler bulmayı içeren yapısal-stratejik terapinin gibi çeşitli yöntemler, yaklaşımlar ve tekniklerin yer aldığı Ankara en iyi aile terapisi ve danışmanlığı merkezimiz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli deneyimler, zorluklar ve sorunlarla karşı karşıya kalan her yaştan aile üyesine fayda sağlayabilmektedir:

 1. Daha yakın bir ilişki kuramamak
 2. Zihinsel veya fiziksel hastalıklar gibi zorluklarla yüzleşmek
 3. Çocuklarının davranışları hakkında endişeler
 4. Boşanma veya ayrılık
 5. Obsesif kompulsif bozukluk
 6. Depresyon, anksiyete
 7. Bipolar bozukluk
 8. Yeme bozuklukları
 9. Bağımlılık
 10. Öfke kontrolü eksikliği, şiddet
 11. İletişimsizlik, ilgi eksikliği, cinsel sorunlar
 12. Maddi sorunlar

Aile Tedavisi ve Danışmanlığı Seans Ücretleri

 

Ailedeki sorunları ele almada çeşitli stratejiler geliştirerek, bu sorunları çözüme ulaştıran merkezimizin aile tedavisi ve danışmanlığı seans ücretleri üzerinde en önemli faktörler, sorun, sorunun çözüme ulaştırılacağı tedavi yöntemi, tedavi süresidir. Kişisel durumunuzu göz önünde bulundurarak ücretler konusunda kurumunuzla iletişime geçerek net bir bilgi alabilirsiniz. Aile terapisi söz konusu olduğunda, tek bir yol yoktur. Terapi, sadece birkaç seans sürebilir veya bazı aileler için daha uzun da sürebilir.

Bir aile terapisti, yararlı olacağını düşünürse aile üyeleriyle bireysel olarak görüşebileceği gibi grup olarak da görüşebilir. İlaç tedavisi gibi diğer tedavi türleri, aile terapisi ile birlikte kullanılabilir. Bu terapi, gerçeklik terapisi ve sorunların yönetilmesine yardımcı olmak için sistem teorisi kullanılır. Terapi bittikten sonra bile dışarıdan herhangi bir yardım almadan aile üyeleri, durumları kendi başlarına halledebileceklerine ikna olana kadar terapi birkaç seans sürebilir.

Aile terapisi kısa süreli olmasına rağmen, ailenin ve üyelerinin aile sorununu herhangi bir çatışma olmadan yönetebilmeleri ve çatışmalar olsa bile başa çıkabilmeleri için becerileri etkili bir şekilde öğrenmeleri ve benimsemeleri birkaç ayı bulabilir. Aile bireylerinin terapiyi iyi anlamaları ve her türlü aile sorununu kendi başlarına ve etkili bir şekilde yönetebilmeleri ve üstesinden gelmeleri durumunda sonuçlar kalıcı olabilmektedir.

Aile Terapisi ve Danışmanlığı Sık Karşılaşılan Problemler

 

Evli çiftler, ebeveynler ve çocuklar arasında veya ailenin herhangi bir üyesi ile gergin ilişkilerin iyileştirilmesine yardımcı olan aile terapisi ve danışmanlığında tedavi, belirli bir üyeye depresyon veya şizofreni gibi bir zihinsel veya duygu durum bozukluğu teşhisi konmadıkça normalde herhangi bir ilaç kullanmaz. Bunun dışında terapi, bazı yararlı teknikler kullanarak aile içinde ve aile üyeleri arasındaki zor durumlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmeye yardımcı olur.

 

Aile terapisi ve danışmanlığının terapisinin hiçbir yan etkisi yoktur. Yan etkiler, ancak ailenin belirli bir üyesine zihinsel veya duygu durum bozukluğu teşhisi konulursa ve bunun için ilaç tedavisine ihtiyaç duyulursa olabilmektedir. Bu yüzden, bu yan etkiler dışında aile terapisi ve danışmanlığı sık karşılaşılan problemler, çok azdır. Problemler arasında sorunlu bireyin terapiye cevap vermemesi, terapiye devam etmek istememesi, psikolog ve danışmanın önerilerini uygulamaması gibi problemler yer alır.

 

 

 

 

- Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

- Bize Yazın

Success! Your message has been sent to us.
Error! There was an error sending your message.